Останні події

Як успадкувати майно.

 

 

Я прожила зі своїм чоловіком у громадянському шлюбі майже 20 років. У нас є спільна дитина. Звісно, що за весь  цей час ми придбали певне майно, при чому немало. Але нещодавно мій чоловік помер. Після його смерті відкрилася спадщина на спільне набуте майно. Коли ж я звернулася до нотаріальної контори з метою оформлення спадщини,  зіткнулася із труднощами, пов’язаними із тим, що відносини з чоловіком не були офіційно зареєстровані. Що робити?

   ГАННА.

 Зборівський район.

Насамперед необхідно звернутися до суду для встановлення факту проживання чоловіка та жінки однією сім'єю. Це необхідно для того, аби один із членів подружжя отримав право претендувати на спадщину. Стаття 1258 Цивільного кодексу України встановлює, що Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, установлених статтею 1259 Кодексу.

Необхідно відзначити той факт, що законом чітко розмежовуються права чоловіка та жінки, що проживали у зареєстрованому шлюбі, та тих, спільне проживання яких встановлено судом у порядку.

Коли суд встановить фактичні шлюбні відносини, необхідно буде поставити ще низку питань для захисту своїх прав та інтересів у суді. Тож наступним етапом буде визнання права власності на майно як на частку в спільній сумісній власності та виключення його зі спадкового майна.

Відповідно до ст. 74 Сімейного кодексу України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.Таким чином, майно, яке було придбане чоловіком та жінкою під час їхнього спільного проживання однією сім'єю, має бути визнане спільною сумісною власністю. 1/2 його частина має бути виключена зі спадкового майна, а за другим з цивільного подружжя має бути визнане право власності на цю частку.

Після цього спір уже йтиме лише щодо половини майна, на яку особа, що проживала зі спадкодавцем разом, також може претендувати.

Так, згідно з ч. 2 ст. 1259 ЦК України фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може, за рішенням суду, одержати право на спадкування разом зі спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. Отже, якщо ви потрапите в ситуацію, коли необхідно буде доводити фактичні шлюбні відносини для отримання спадщини на майно, набуте під час фактичних шлюбних відносин, не потрібно опускати руки. Коли нотаріус відмовить у прийнятті заяви на отримання спадщини, треба уважно вивчити всі норми закону, наведені у цій статті, та братися до роботи, яка має неодмінно принести позитивні результати.

 

Андрій Літовчук, юрист громадської приймальні ТООПП «УДАР Віталія Кличка».

 

 

  10 Липня 2013 +Коментар | подобається